suma: 0,00 zł do kasy
Tapeta z włókna szklanego - jak ją kleić? Montaż i porady
Tapeta z włókna szklanego - jak ją kleić? Montaż i porady

Sposób montażu tapet z włókna szklanego w pewnych kwestiach różni się od montażu standardowych tapet ściennych, np. winylowych. Podstawową różnicą jest fakt, iż do produktów z włókna szklanego używa się kleju do pokrycia ścian, który jest sprzedawany jako gotowa masa w płynie. Zastanawiasz się, jak w praktyce montowana jest tapeta z włókna szklanego? Jak kłaść ten materiał na powierzchni ścian, aby z czasem nie odpadł?

Klejenie tapety z włókna szklanego jest dość proste, szczególnie w porównaniu do tradycyjnego tapetowania pomieszczeń domowych. Musisz jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do tej czynności, gdyż nieodpowiednie pokrycie powierzchni ściany klejem może spowodować brak przyczepności tapety z włókna szklanego. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni klej, którym będzie przymocowana tapeta z włókna szklanego. Montaż pozwala na ukrycie wszelkich skaz na ścianach, a nawet niektórych nierówności.

Tapeta z włókna szklanego – montaż. Jaki klej wybrać?

Zanim zdecydujesz się na tapetę z włókna szklanego, koniecznie dobierz odpowiedni klej. Nie może być on taki sam jak klej do tapet papierowych czy nawet winylowych. Jeśli chodzi o substancje pozwalające na układanie tapety z włókna szklanego, należy wiedzieć, iż są one wodorozcieńczalną, płynną zawiesiną. Wszelkie pigmenty, środki pomocnicze i napełniacze to tylko niektóre substancje zawarte w składzie kleju do tapet z włókna szklanego. Sposób przygotowania substancji do klejenia nie jest skomplikowany. Wystarczy, że wymieszasz klej i to wszystko.

Oczywiście na rynku dostępne są różne kleje, które sprawią, że na ścianie utrzyma się nawet grubsza tapeta z włókna szklanego. Jak kłaść taki materiał, by nie odpadł z czasem? Wybierz klej od renomowanego producenta, który jednocześnie jest polecany przez specjalistów z branży budowlanej, a na pewno nie pożałujesz.

Tapeta z włókna szklanego – jak kleić dobrym klejem?

Wybór odpowiedniego kleju, który posiada niezbędne certyfikaty oraz spełnia normy TWT to podstawa. Oto kilka najistotniejszych czynników, które przekładają się na wydajność kleju oraz opłacalność jego zakupu:

  • Zdolność kleju – to parametr, który określa możliwości klejenia przy pomocy danej substancji. Niektóre kleje nadają się do nakładania pędzlem lub wałkiem – istotne jest to, aby klej nie stawiał oporu i umożliwiał łatwe rozprowadzanie po powierzchni ściany.
  • Czas schnięcia – jeśli chodzi o materiał, jakim jest tapeta z włókna szklanego, montaż powinien odbywać się przy pomocy kleju o stosunkowo krótkim czasie schnięcia. Oczywiście szybkość schnięcia nie może być też zbyt krótka, gdyż uniemożliwiałaby dokładne przyklejenie tapety do ściany. Według aktualnych norm czas wiązania dobrej klasy kleju jest nie krótszy niż godzina, ale nie dłuższy niż 3 godziny. Na ogół szybkoschnące kleje do tapet z włókna szklanego są niepraktyczne i często powodują więcej problemów niż pożytku.
  • Wytrzymałość na oddzieranie – to aspekt, który jest istotny podczas wyboru kleju, na którym będzie trzymać się tapeta z włókna szklanego. Jak kleić ten materiał? Przede wszystkim przy pomocy wytrzymałego kleju, który już po kilku dniach będzie odporny na oddzieranie – nawet z użyciem pary wodnej.
  • Odporność na szorowanie/mycie – wysokiej klasy klej nie powinien poddawać się łatwo oddziaływaniu wody i ścieraniu.

Tapeta z włókna szklanego – montaż na podłożu pionowym

Sposób montażu tego typu tapet jest podobny, jak w przypadku standardowej fototapety – różnicą jest najczęściej rodzaj używanego kleju. Przed rozpoczęciem procesu klejenia koniecznie ustal, jakiego rodzaju jest podłoże, do którego będzie przylegać tapeta z włókna szklanego. Jak kleić ją do płyt GK? Wystarczy, że oczyścisz powierzchnię, np. odkurzaczem, i odpylisz. Jeśli chodzi o ściany cementowe i cementowo-wapienne, musisz dodatkowo zagruntować powierzchnię, aby klej i tapeta z włókna szklanego odpowiednio przylegała do powierzchni ściany.

Układanie tapety z włókna szklanego – jak nakładać klej?

Zanim zdecydujesz się na układanie tapety z włókna szklanego, sprawdź krótki poradnik o tym, jak poprawnie nałożyć klej. Możesz użyć do tego zwykłego wałka malarskiego lub pędzla o odpowiednio długich włosach. Klej nakładaj pasami na długość odpowiadającą wielkości pasa tapety z włókna szklanego. Samą tapetę naklejaj od sufitu do podłogi, a do jej zatopienia w kleju przyda Ci się dodatkowa szpachelka. Po wyschnięciu materiału możesz przystąpić do malowania tapet na dowolnie wybrany kolor. W tym celu najlepiej używaj farb odpornych na szorowanie i mycie – dzięki temu powierzchnia ściany z tapetą z włókna szklanego zachowa swój piękny wygląd przez dłuższy czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium